Pokyny k údržbě obuvi
Provádění řádné údržby zajištuje dobrý stav obuvi a zachování užitných vlastností.
- Obuv noste vždy řádně zašněrovanou, aby nedocházelo k poškození vnitřních částí obuvi jako je stélka či pata obuvi. Obuv obouvejte a vyzouvejte zásadně řádně rozvázanou, nikdy způsobem zouvání “boty o botu”! Používejte obuvnickou lžíci.
- Obuv používejte pouze suchou, boty střídejte a nenoste každodenně jedny a ty samé boty. Nedodržením těchto pokynů se může výrazně zkrátit životnost obuvi.
- Po použití ve vlhkém prostředí nechte obuv co nejdříve řádně vysušit. V případě, že obuv používáte s vnitřní stélkou, vždy jí při sušení vyjměte. Vnitřní stélku doporučujeme používat pouze ze začátku nošení barefoot obuvi a v zimních měsících; jinak ji pro dosažení nejlepšího pocitu bosé chůze doporučujeme vyjmout.
- Obuv neperte v pračce
- Před prvním použitím obuv naimpregnujte. Pro zlepšení vzhledu, životnosti a zvýšení voděodolnosti můžete použít bezbarvé i barevné impregnační přípravky (dle barvy materiálu). Boty ze světlých usní po ošetření vhodným krémem mírně ztmavnou.
- Obuv se nesmí rozmáčet. Poškozuje se tak povrchová úprava, deformuje tvar, může dojít k rozlepení.
- Negativní vliv má zimní posypový materiál – narušuje strukturu materiálu a výskyt bílých skvrn. Pokud dojde k promáčení břečkou s posypem, obuv zbavte sněhu a soli. Nechte vyschnout a naimpregnujte. Obuv poškozenou tímto způsobem nelze reklamovat.
- Ekologické nároky na výrobní postupy nutí výrobce používat neagresivní barvy, obuv proto může částečně pouštět barvu. Není důvodem k reklamaci.
- Bílé materiály mohou během užívání zežloutnout.
- Kovové ozdoby, kamínky, plíšky jsou v průběhu užívání vystaveny mechanickému namáhání a může docházet k jejich odpadávání. Jde o běžný jev opotřebení.
- Kovové ozdoby a přezky mohou černit okolní materiál. Včasným čištěním zamezíte barevným změnám výrobku.
Před ošetřením zkontrolujte symboly na etiketě s informací o druhu materiálu.
Sušení obuvi: Po vyjmutí vnitřní vložky vycpěte mokré boty novinami a sušte při pokojové teplotě. Boty je potřeba střídat a nenosit každodenně jedny a ty samé, v tomto případě nestihnou řádně vyschnout. Boty zásadně neperte v pračce, ani nesušte v sušičce nebo na horkém topení, výrazně tím snižujete funkčnost a životnost obuvi.
Očištění a ošetření znečištěné obuvi
V případě znečištění textilních částí doporučujeme jednoduché čištění vlažnou vodou a houbičkou či kartáčkem s možným použitím mýdlové vody (nikoli prášku na praní nebo saponátu). Kartáčem či houbičkou nečistoty opatrně odstraňte.
Povrch obuvi ze syntetických materiálů se snadno čistí vlhkým hadříkem. Po umytí boty ošetřete čistým suchým hadříkem. Ošetřujte prostředky určenými pro syntetické materiály.
Obuv z hladkých usní po očištění kartáčem nebo jemně navlhčeným hadříkem ošetřete krémem na obuv v barvě materiálu a po uschnutí přeleštěte flanelovým hadříkem.
Obuv z veluru a nubuku ošetřete hned po koupi impregnačním sprejem. Ošetřujte gumovým kartáčkem nebo speciální měkkou gumou. Zašpinění lze odstranit čistící pěnou, kterou po vyschnutí z boty opět vykartáčujete. Nekrémujte krémy!